Jesteś tutaj

Komunikat o błędzie

  • Notice: file_put_contents(): write of 1 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded w eval() (linia 7 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/drupal-7.78/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_put_contents(): Only -1 of 1 bytes written, possibly out of free disk space w eval() (linia 7 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/drupal-7.78/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: file_put_contents(): write of 5 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded w eval() (linia 19 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/drupal-7.78/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5 bytes written, possibly out of free disk space w eval() (linia 19 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/drupal-7.78/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

W 2014 roku będzie można skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów będzie mógł wynosić 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 65 do 71 tygodni w przypadku porodu mnogiego, w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Sam urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka wynosić będzie 20 tygodni, zaś dodatkowy urlop macierzyński – 6 tygodni. Nastąpiło tu więc wydłużenie płatnych urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Nowe przepisy stanowią, iż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego będzie można wykorzystać już przed datą planowanego porodu.

 

Urlop rodzicielski

Pewnym novum na tle dotychczasowych przepisów jest  urlop rodzicielski. Przysługiwać on będzie obojgu rodzicom, w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Z urlopu tego będzie mogła skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, jednorazowo lub w maksymalnie  w trzech częściach. Nowelizacja wprowadziła również zmiany w urlopie wychowawczym. Sejm uchwalił bowiem także poprawkę, która daje możliwość korzystania z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak to było dotychczas – do końca 4 roku.

 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Rodzic dziecka będzie mógł z wyprzedzeniem wybrać wymiar urlopu z jakiego będzie chciał skorzystać. W przypadku gdy, od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop, przez cały okres jego trwania przysługiwać mu będzie 80 procent należnego wynagrodzenia, zaś w przypadku deklaracji chęci skorzystania z półrocznego urlopu – 100 procent. Jeśli rodzic zdecyduje się na przedłużenie półrocznego urlopu macierzyńskiego o kolejne pół roku, wówczas przez pozostałą część urlopu będzie mu przysługiwać 60 procent wynagrodzenia.
Ustawodawca daje możliwość dzielenia się płatnymi urlopami związanymi z urodzeniem się dziecka między rodziców. Ma to na celu poprawę sytuacji kobiet decydujących się na pogodzenie roli matki z życiem zawodowym. Co więcej, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski będzie można łączyć z pracą na pół etatu – wówczas przysługiwać będzie połowa  zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście nasz dotychczasowy pracodawca będzie miał prawo odmówić uprawnionemu łączenia zatrudnienia z urlopem, jeżeli charakter zajmowanego przez niego stanowiska i wykonywanej pracy, nie pozwoli na właściwe wykonywanie obowiązków w niepełnym wymiarze godzin