Jesteś tutaj

Komunikat o błędzie

  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w template_preprocess_views_nivo_slider_view() (linia 46 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/sites/all/modules/views_nivo_slider/views_nivo_slider.module).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w template_preprocess_views_nivo_slider_view() (linia 47 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/sites/all/modules/views_nivo_slider/views_nivo_slider.module).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w template_preprocess_views_nivo_slider_view() (linia 48 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/sites/all/modules/views_nivo_slider/views_nivo_slider.module).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w template_preprocess_views_nivo_slider_view() (linia 49 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/sites/all/modules/views_nivo_slider/views_nivo_slider.module).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w template_preprocess_views_nivo_slider_view() (linia 50 z /home/klient.dhosting.pl/kallosz/socp.info.pl/sites/all/modules/views_nivo_slider/views_nivo_slider.module).

Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne – wyjątkowe sytuacje

 

Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne – wyjątkowe sytuacje
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem społecznym mogą liczyć na ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie jest m.in. z zarejestrowanymi bezrobotnymi, kobietami w ciąży, dziećmi i młodzieżą oraz członkami rodzin.  Istnieją także inne, wyjątkowe sytuacje, w których przysługuje prawo do bezpłatnego ubezpieczenia. Do wyjątkowych przypadków, przewidzianych w polskim ustawodawstwie, należą m.in. świadczenia dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu – w zakresie lecznictwa odwykowego. Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne przysługuje również osobom z zaburzeniami psychicznymi (w zakresie opieki psychiatrycznej) oraz osobom odsiadującym wyroki sądowe w więzieniach. Pozostałymi, stosunkowo mało znanymi, przypadkami są osoby narażone na zakażenie przez kontakt z osobami zakażonymi albo materiałem zakażonym. Mogą one korzystać z bezpłatnego ubezpieczenia w zakresie badań na błonicę, czerwonkę, cholerę, nagminne porażenie dziecięce, dury rzekome typu A, B i C oraz dur brzuszny. Z budżetu państwa mogą zostać pokryte również świadczenia opieki zdrowotnej dla posiadaczy Karty Polaka (przyznawanej Polakom nieposiadającym polskiego obywatelstwa), ale tylko w tzw. stanach nagłych. Każda ubezpieczona osoba powinna mieć przy sobie dowód ubezpieczenia. Może to być np. druk RMUA od pracodawcy lub zaświadczenie z urzędu pracy. Mimo iż bowiem jesteśmy ubezpieczeni cały czas, zaświadczenia często są ważne tylko przez miesiąc i po tym okresie należy zgłosić się w celu przedłużenia ważności takiego zaświadczenia.