Jesteś tutaj

PARP udzieli wsparcia najmniejszym firmom

W tym roku został rozszerzony katalog usług kwalifikowanych, objętych wsparciem. Aktualnie w ramach programu "Bon na innowacje" można realizować usługi dotyczące wdrożenia i rozwoju produktu lub technologii, świadczone przez jednostkę naukową, mające na celu np. opracowanie nowych lub udoskonalenie istniejących technologii albo wyrobów danego przedsiębiorstwa. Katalog usług świadczonych przez jednostki naukowe rozszerzono m.in. o usługi doradztwa.
Wprowadzono także inne istotne zmiany. Usunięto z dokumentacji odniesienie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzono zasadę, że wykonawcą usług mogą być jednostki naukowe prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, wymienione w art. 2 pkt 9 lit. a-f ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, wprowadzono obowiązek (już na etapie składania wniosku o udzielenie wsparcia) wskazania jednostki naukowej (wykonawcy usługi), u którego wnioskodawca zamówi usługę dotyczącą wdrożenia lub rozwoju produktu albo technologii.
Program jest skierowany do mikro i małych przedsiębiorców, którzy w roku złożenia wniosku oraz w ciągu 3 poprzednich lat kalendarzowych nie korzystali z usług żadnej jednostki naukowej w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Jeden przedsiębiorca może uzyskać wsparcie o wartości maksymalnej 15 tys. zł. Wielkość wsparcia może wynosić do 100 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Przedsiębiorca, który uzyskał wsparcie w ramach programu, nie może ubiegać się o kolejne wsparcie.
Wnioski będą przyjmowane przez PARP od 18 maja 2009 roku do dnia 15 sierpnia 2009 roku, bądź do wyczerpania środków finansowych na rok 2009. Budżet programu w 2009 r. wynosi 7,65 mln zł i jest finansowany ze środków budżetu państwa. Maksymalny termin zakończenia realizacji usługi i złożenie wniosku o płatność w PARP upływa 30 września 2009 roku.